PanoRendo

 

 


Ana Sayfa....................................ENGLISH

 

PanoRendo, her türlü cihaz üzerinden WEB tarayıcısı ile erişebileceğiniz bir HTML/JS uygulama olup, gündüz ve alacakaranlık şartlarında gökyüzünün renkli benzetimini elde etmek için kullanılır (JavaScript etkinleştirilmelidir). Güneş konumu, deniz seviyesinden yükseklik ve pus miktarı gibi parametreler isteğe göre değiştirilebilir. PanoRendo arayüzünde parlaklığın ayarlanabildiği üç farklı ton eşleme seçeneği mevcuttur. Görüntü sahnesi, tüm gökyüzünü içerecek şekilde panoramik seçilebildiği gibi, ufukta güneşin doğuş/batış anlarını daha ayrıntılı incelemek üzere yakınlaştırılabilir. Bu iki dikdörtgen görüş alanı dışında PanoRendo, ayrıca bir balık gözü modunu da içerir. Uygulamada tek adımlı hızlı bir işleme algoritması kullanılmıştır. Uygulanan gökyüzü modeline ilişkin detaylı bilgiyi ilgili makalede bulabilirsiniz. MS Excel formatında bir hesaplama modülü de hazırlanmıştır.

 

Güneş Dikey açısı -20° ilâ +90°, Güneş Yatay açısı -180° ilâ +180° arasında girilebilmektedir. Deniz seviyesinden yükseklik, Rakım kutucuğuna yazılır. Pus alanı atmosferin bulanıklık miktarını değiştirmektedir. "1" değeri, temiz ve kuru atmosferi (salt Rayleigh saçınımını) tanımlar. Daha büyük değerler aerosol oranını artırır (Mie saçınımı). Bu alana "0" değeri girerek Mars gökyüzünü benzetebilirsiniz. Ozon alanına, Dobson birimi cinsinden ozon tabakası kalınlığı girilir. Işık miktarı, örn. alacakaranlık anının daha detay görülebilmesi için, Parlaklık alanına girilecek daha yüksek bir değer ile artırılabilir. Güneşin batışını simüle eden yukarıdaki panoramik ekran görüntüsünde Venüs Kuşağı izlenebilmektedir. Aşağıdaki alıntı ise puslu bir gün doğumunun yakın plan benzetimine aittir.

 

Ton Eşleme menüsünden, "Reinhard", "sRGB" ya da "doğrusal" olmak üzere 3 farklı tonlama seçilebilir. Büyütme alanı, eşit dikdörtgen projeksiyonunda yakınlaştırma oranını belirlemeye yarar. "1" girildiğinde tam görüş alanı (360° x 90°) gösterilir. Daha büyük değerler görüş açısını kısar. "0" değeri verilirse, kutupsal izdüşüm uygulanarak başucunun merkezde, ufkun ise çeperde gösterildiği balık-gözü görünüm oluşturulur (aşağıdaki benzetim).

 

 

PanoRendo uygulamasına gitmek için tıklayın